مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

برای بهبودی هرچه سریعتر در بیمارانی که عمل جراحی ستون فقرات انجام داده اند نیاز است که مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات را دانسته و به رعایت آن ها به شکل صحیح و دقیق پرداخته شود. از این رو تحت مقاله پیش رویتان به معرفی برخی از این نکات و اقدامات مهم پرداخته ایم ؛ لذا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تغذیه

تغذیه بعد از عمل ستون فقرات از عوامل مهم و موثر در بهبودی بیمار است. بنابراین سعی کنید مصرف غذاهایی که دارای پروتئین و ویتامین های بسیار هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانید ؛ بخصوص دریافت کلسیم و ویتامین دی بسیار توصیه می شود. میل نمودن 8 لیوان آب در روز نیز می تواند مفید واقع شود.

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

خواب و استراحت

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات ، نحوه خوابیدن پس از آن است. باید توجه داشته باشید به هنگام استراحت کردن راستای بدن را در جهت صحیح حفظ نمایید و از فشار آوردن به مهره ها ، خمیده شدن یا پیچیده شدن در زمان خواب جدا خودداری کنید ؛ همچین نباید بر روی شکم بخوابید و خوابیدن بر روی پشت نیز اگر بیش از حد باشد گردش خون در محل زخم را کم کرده و روند بهبودی آن را کاهش می دهد. علاوه بر این ها ، تشکی که برای خواب استفاده می کنید نباید خیلی نرم باشد و بهترین حالت ، استفاده از تشک های طبی می باشد.

مراقبت از زخم ها پس از جراحی ستون فقرات

  1. اگر از بخیه های غیرجذبی برای زخم ها استفاده شده باشد ، باید پس از گذشت 7 الی 10 روز ، برای کشیدن آن ها ، به مطب جراح ستون فقرات مراجعه نمایید. طی این مدت باید محل زخم را تمیز و پاکیزه نگه داشته و به طور پیوسته آن را استریل کنید تا ریسک بروز عفونت را کاهش دهید. همچنین دقت کنید در صورتیکه از محل بخیه ها ، مایعات و ترشحات خونی خارج می شود ، نیاز است که مرتبا پانسمان ها را تعویض نمایید و چنانچه این ترشحات بیشتر از 2 روز ادامه یابند می بایست موضوع را به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
  2. به منظور تعویض پانسمان می توانید زخم را با بتادین شستشو داده سپس به کمک تکه ای از گاز استریل آغشته شده به سرم شستشو ، محل زخم را از بتادین پاک کنید ؛ پس از آن می بایست زخم را خشک کرده و با استفاده از گاز استریل خشک و چسب ، مجددا محل زخم ها را بپوشانید.

حمام کردن بعد از جراحی ستون فقرات

  • ترمیم نسبی زخم ، عموما طی 2 تا 3 روز اول اتفاق می افتد و استحمام کردن پس از آن البته در شرایطی که زخم با آب تماسی پیدا نکند ( می توانید از پانسمان های ضد آب موجود در بازار استفاده کنید ) ، موردی ندارد ؛ اما بهترین حالت آن است که پس از گذشت یک هفته تا ده روز ، این کار را انجام دهید تا دیگر نگرانی بابت بروز عفونت در ناحیه زخم ها نداشته باشید. هرچند دانستن نظر جراح ستون فقرات در این رابطه بسیار مهم می باشد.
  • همچنین با توجه به اینکه شستشوی پاها نیاز به خم شدن دارد لذا ممکن است نیاز باشد که از فرد دیگری کمک بگیرید.

رانندگی بعد از جراحی ستون فقرات

رانندگی کردن برای فردی که عمل ستون فقرات انجام داده است باید با دستور جراح معالج باشد اما به طور معمول پس از گذشت یک ماه و کسب بهبودی نسبی ، این امر بلامانع است. همچنین پیشنهاد می شود به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به کمر ، از نشستن به صورت پیوسته اجتناب نموده و تقریبا پس از هر یک ساعت رانندگی کمی قدم بزنید.

استفاده از کمربند طبی بعد از جراحی ستون فقرات

بریس یا همان کمربند طبی ، موجب صاف و ثابت ماندن ستون فقرات در دوران نقاهت و بهبود پس از عمل می باشد ؛ لذا باید آن را به طور مداوم در حالت بسته برروی کمر خود حفظ کنید و تنها در مواقعی که جراح معالجتان اجازه داده است می توانید آن را باز کنید.

تحرک داشتن و انجام فعالیت های روزانه

  1. استراحت مطلق بعد از جراحی ستون فقرات به هیچ وجه توصیه نمی شود همچنین انجام فعالیت های سنگین که به عضلات فشار می آورند نیز جایز نمی باشد و هر دو برای بیمار مضر هستند.
  2. انجام فعالیت های ملایم می تواند گردش خون را منظم کرده و سبب افزایش روند بهبودی شود. البته تا زمان التیام یافتن بافت ها به طور کامل ، که معمولا بین 6 تا 8 هفته به طول می انجامد ، می بایست از راه رفتن ، نشستن یا ایستادن های طولانی مدت پرهیز نمایید.
  3. حدامکان از خم و راست شدن دوری کرده و نماز خود را پشت میز و به حالت نشسته بر روی صندلی بخوانید ؛ حتی بهتر است برای سجده ، مهر را به پیشانی خود بچسبانید.
  4. توصیه می شود از توالت فرنگی استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

سیگار کشیدن

یکی دیگر از مواردی که باید به عنوان مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات به آن توجه ویژه داشته باشید ؛ سیگار نکشیدن و قرار نگرفتن در مجاورت دود آن می باشد. شاید لازم باشد که بدانید استعمال سیگار و دخانیات ، تراکم استخوان ها را کم می کند لذا طی 6 ماه اول پس از جراحی که استخوان سازی در ناحیه ستون فقرات بسیار اهمیت دارد ، لذا می بایست از هرگونه دود و مواد مخدر فاصله بگیرید.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر