جراحی بسته شکستگی مهره

جراحی بسته شکستگی مهره

رایج ترین روش های درمان شکستگی مهره ها استفاده از کمربند طبی و بریس می باشد. گرچه اکثر جراحان برای تسریع روند درمان ، جراحی بسته شکستگی مهره ( کیفوپلاستی ) را به عنوان موثرترین روش درمانی بر می گزینند.

کیفوپلاستی چیست ؟

جراحی بسته شکستگی مهره با تکنیک کم تهاجمی پیشرفته ، جهت بهبود کیفیفت ترمیم ارتفاع ستون مهره ها و همچنین بیومکانیک نخاع بکار می رود.

فرآیند عمل کیفوپلاستی

طی این جراحی به منظور افزایش ارتفاع مهره ، یک بالون گسترش پذیر یا اصطلاحا Bone tamp به وسیله یک سوزن مخصوص به مهره ورود یافته و در مرکز تنه مهره ای یک سوراخ ایجاد می کند.

سپس با اتساع یافتن بالون ، ارتفاع از دست رفته مهره بازگردانده خواهد شد.

پس از آن تحت یک فشار کنترل شده ، تزریق سیمان به درون مهره صورت خواهد گرفت و مهره مجددا قادر به انتقال وزن از مهره ای به مهره دیگر خواهد بود.

جراحی بسته شکستگی مهره

انواع کیفوپلاستی

  1. Bipedicular
  2. Unipedicular

کیفوپلاستی برای چه افرادی مناسب است ؟

کیفوپلاستی برای آن دسته از افرادی که به دلیل بالا بودن سن ، امکان انجام جراحی باز مهره برای آن ها وجود ندارد و همچنین افرادی که استخوان های آن ها برای جراحی های مهره قدرت کافی ندارد ، مورد استفاده قرار می گیرد.

بعلاوه افرادی که به دلیل ابتلا به تومور بدخیم ، مهره آن ها تخریب شده است نیز می توانند عمل کیفوپلاستی را انجام دهند.

همچنین این جراحی برای بیماران جوانی که به دلیل مصرف طولانی مدت استروئیدها یا اختلالات متابولیکی ، دچار استئوپروز شده اند نیز می تواند مفید واقع شود.

چه زمانی جراح مغز و اعصاب ، عمل کیفوپلاستی را پیشنهاد می کند ؟

زمانی که شکستگی مهره به وسیله درمان های ساده ای همچون استراحت مطلق ، استفاده از بریس و داروهای مسکن بهبود نیابد یا این که در اثر مصرف دارو فرد با مشکلات دیگری از قبیل زخم معده و غیره مواجه گردد ؛ جراح مغز و اعصاب ، عمل کیفوپلاستی را برای بیمار در نظر خواهد گرفت.

به طور کلی کیفوپلاستی می تواند برای افرادی که به دلیل درد شدید ناشی از شکستگی مهره نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند و همچنین در مواردی که بیمار به دارو و استراحت ، محدود شده بکار گرفته شود.

جراحی بسته شکستگی مهره

مزایای کیفوپلاستی

از آنجا که به وسیله عمل کیفوپلاستی می توان درد ناشی از شکستگی مهره را به میزان قابل توجهی کاهش داد پس از عمل ، شاهد آسودگی بیمار خواهیم بود.

علائم و ناراحتی های ناشی از شکستگی مهره پس از گذشت چند هفته از عمل کیفوپلاستی ، در اکثر بیماران به طور کامل از بین خواهد رفت.

 تقریبا بیش از 90 درصد از بیماران بعد از عمل کیفوپلاستی قادر خواهند بود حرکات و فعالیت هایی که قبل از عمل توان انجام آن را نداشتند را  مجددا انجام دهند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر