تزریق دیسکوژل

تزریق دیسکوژل

دیسکوژل تحولی شگرف در زمینه درمان دیسک کمر و گردن به شمار می رود. معمولا درمان این بیماری در مراحل ابتدایی به وسیله مصرف مسکن ، فیزیوتراپی و غیره انجام شده و روش های درمانی کم تهاجمی نظیر تزریق دیسکوژل ، قدم بعدی می باشد.

دیسکوژل چیست ؟

دیسکوژل در حقیقت ، ماده ای است که متشکل از ترکیب تنگستن ، سلولز و الکل بوده ، کاملا ایمن و عاری از هر گونه خطر می باشد که به حالت ژل در آمده و در فضای دیسک تزریق می گردد.

تزریق دیسکوژل

کاربرد تزریق دیسکوژل

با تزریق دیسکوژل به داخل فضای دیسک ، تغییرات مولکولی در داخل دیسک اتفاق می افتد و آب داخل دیسک را کاهش می دهد و در نتیجه به دنبال این اتفاق ، فشار داخل دیسک کمتر می شود.

دیسکوژل پس از تزریق ، قوام یافته و حالتی پنبه ای به خود می گیرد. این ویژگی دیسکوژل منجر به بروز اتفاقات ذیل می گردد:

بستن منافذ ناحیه ای از دیسک که پاره شده ، البته چنانچه ورود محتویات دیسک به کانال نخاعی اتفاق افتاده باشد.

دیسکوژل جهت این کار ، از ریختن مواد التهابی بر روی اعصاب کاسته و به دنبال آن درد را بهبود می بخشد.

هنگامی که دیسکوژل جمع و نیز سفت می شود ، همراه با خود به تجمیع قسمت آبکی دیسک پرداخته و از این رو برجستگی دیسک را بهبود داده و به آزاد شدن کانال نخاعی ، کمک قابل توجهی می کند.

به طور کلی ، دیسکوژل در مواردی ‌که پارگی محتویات دیسک اتفاق افتاده و به کانال نخاعی نشت کرده یا در مواردی که فرد با علائم تعادلی نظیر ضعف در عضلات مواجه است کارآیی ندارد.

بنابراین در چنین مواردی تزریق دیسکوژل صرفا ، روشی جهت بهبود درد است و تنها در بیمارانی‌ که دیسک آن ها برجسته است و دچار پارگی نشده و همچنین به روش های درمانی فیزیوتراپی و طبی پاسخگو نبوده ، بکار گرفته می شود.

دیگر کابرد تزریق دیسکوژل ، عدم استفاده از روش های جراحی برای بیمارانی است که از انجام جراحی واهمه دارند.

همچنین تزریق دیسکوژل ، برای افرادی که بیماری‌ های زمینه ‌ای دارند و فرآیند بیهوشی کامل برای آن ها خطرآفرین است و نمی توانند آن را تحمل کنند ، گزینه مناسبی می باشد.

تزریق دیسکوژل

نحوه تزریق دیسکوژل

در فرآیند تزریق دیسکوژل به موضع دیسک ، نیازی به بیهوشی بیمار نمی باشد و این اتفاق در اتاق عمل و از طریق بیحسی موضعی انجام می شود.

تزریق دیسکوژل حتما باید تحت مانیتورینگ فلوروسکوپی صورت گیرد و لازم است بدانید که علت وجود تنگستن در ترکیب دیسکوژل به دلیل ضرورت نیاز به علنی شدن و نمایش ژل در تصویر برداری با فلوروسکوپ می باشد.

به طور کلی در تزریق دیسکوژل احساس تاثیر نهایی ، چند هفته پس از تزریق ، امکان پذیر بوده و بیمار قادر به بازگشت به محیط کار خود خواهد بود.

توجه داشته باشید که در تزریق دیسکوژل ، چند ساعت پس از پایان فرآیند تزریق ، بیمار از مرکز درمانی ترخیص می شود.

برای درمان فتق دیسک البته در مواردی که دیواره دیسک سالم است و دچار پارگی نشده ، می توان از دیسکوژل استفاده کرد.

لازم به ذکر است که درمان دیسک به کمک روش های بسته در 75 الی 80 درصد موارد به درمان می انجامد ، اما این مسئله که بیمار به چه روشی تحت جراحی بسته قرار بگیرد بر اساس تشخیص پزشک و نوع دیسک معین می گردد.

به طور کلی ، بیش از ٩٠ درصد دیسک ها با مصرف داروهای مسکن و استراحت کافی قابل التیام می باشند.

سایر موارد نیز با روش هایی اعم از فیزیوتراپی و غیره درمان می گردند.

در موادی که نتوان دردهای ناشی از دیسک کمر را به روش های ذکر شده بهبود بخشید ، می توان از طریق تکنیک های درمانی کم تهاجمی از قبیل تزریق ازن ، دیسکوژل و لیزر به درمان این بیماری پرداخت.

بنابراین می توان گفت که تنها در مراحل پیشرفته بیماری که امکان بهبود بیماری با هیچ یک از روش های فوق الذکر امکان پذیر نباشد و منجر به ایجاد عوارضی همچون اختلال در کنترل ادرار و مدفوع ، ضعف در حرکت و سایر عوامل خطرناک گردد ؛ نیاز به انجام جراحی باز وجود خواهد داشت.

تزریق دیسکوژل

فواید تزریق دیسکوژل

در این روش ، نیازی به بیهوشی وجود نداشته و با بی حسی موضعی قابل انجام است.

چنانچه این ماده وارد کانال نخاعی گردد ، منجر به ایجاد هیچ گونه عارضه ای نخواهد شد.

پس از این که دیسکوژل وارد دیسک آسیب دیده شود ، به سهولت راه خود را یافته و به صورت شگرفی در تمام سطوح آسیب دیده دیسک ، انتشار می یابد.

زمان این عمل ، مبتنی بر تعداد دیسک ها بین 30 الی 60 دقیقه متغیر است.

دیسکوژل ، تنها منجر به کاهش فشار داخل دیسک شده و به هیچ عنوان از ارتفاع دیسک تخریب شده نمی کاهد.

در این روش با افزوده شدن دیسکوژل به داخل دیسک و در نتیجه کاهش فشار داخل دیسک ، علائم بیماری بهبود یافته و حتی در عمده موارد منجر به بازگشت دیسک بیرون زده به محل اصلی خود خواهد شد.

دیسکوژل به هیچ وجه قابل قیاس با سایر روش های درمانی کم تهاجمی نمی باشد و می توان اذعان داشت که به لحاظ مواردی از قبیل هزینه های مالی ، جسمی و روحی ، سایر روش های درمانی قادر به کسب جایگاه این روش نمی باشند.

تزریق دیسکوژل

نتیجه گیری

از دیسکوژل می توان به عنوان تحولی نوین در درمان غیر تهاجمی دیسک های ستون فقرات نام برد.

به طور کلی دستیابی به نتایج رضایت بخش و موفقیت آمیز با تزریق دیسکوژل ، امکان پذیر خواهد بود.

بدن ، هیچ گونه واکنش نامطلوبی به دیسکوژل نشان نمی دهد و به دلیل برخورداری از خاصیت اتیل سلولز می تواند با آب میان بافتی ، تماس برقرار کرده و همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم ؛ حالتی پنبه ای به خود بگیرد و به این ترتیب مشکل نشت الکل را مرتفع سازد.

بعلاوه دیسکوژل می تواند علاوه بر مسدود نمودن مسیر پارگی های دیسک ، از منتشر شدن واسطه هایی که منجر به تولید درد می شوند نیز پیشگیری به عمل آورده و منجر به ماندگاری طولانی تر اثر الکل نیز شده و در حقیقت به صورت یک ایمپلنت با ماندگاری بالا عمل کند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر